14 kwietnia 2024

adabar.pl

blog o imprezach

lekarz

Problemy ze snem a hormony

Zazwyczaj, gdy zaczynamy mieć nieco większe problemy ze snem, jesteśmy przekonani, że biorą się one po prostu ze stresu. Wiemy przecież, że teraz pracujemy zwykle ponad swoje siły, tak więc domyślamy się, że nasz tryb życia odbija się na nocnej regeneracji. Z jednej strony oczywiście tak jest, ale z drugiej problemy ze snem mogą mieć też zupełnie inne przyczyny.

Czasem i osoby mocno zestresowane i przepracowane potrafią spać w nocy niczym niemowlaki. Z kolei ludzie, którzy na ogół są spokojni i wydają się szczęśliwi, mogą od lat cierpieć na bezsenność, gdyż w ich przypadku źródłem problemów nie będzie wcale stres, a… hormony!

Hormony są substancjami wydzielanymi przez nasze gruczoły i różne tkanki. Regulują one różne procesy w naszych organizmach, tak więc odpowiadają również za to, byśmy mogli zawsze dobrze się wyspać i porządnie wypocząć. Z wiekiem tych hormonów nieraz zaczyna nam jednak brakować. Na ich niedobory najbardziej narażone są przedstawicielki płci żeńskiej. Zazwyczaj mniej więcej po przejściu menopauzy kobiety zaczynają sprawdzać różne problemy ze snem domowe sposoby, bo same zaczynają mieć te problemy ze snem i przez to wiecznie nie dosypiają.

Zerknij też na www.realista.pl, gdzie możesz uzyskać porady, które poprawią Twoje życie, zdrowie i samopoczucie.

Jaka jest tego przyczyna?

W przypadku kobiet najczęściej jest nią niedobór estrogenów, czyli naturalnych hormonów płciowych, które w większych ilościach występują właśnie u kobiet. Warto tu jednak zaznaczyć, że estrogeny są też wytarzane przez męski organizm, tak więc u panów ich niedobór również może prowadzić do problemów ze snem. Innym hormonem mającym wpływ na przebieg nocnego wypoczynku jest natomiast melatonina. Jej niedostateczne ilości zawsze będą odbijać się negatywnie na śnie.

Melatoninę łatwo można sobie jednak uzupełnić, przyjmując ją pod postacią tabletek czy jakichkolwiek innych suplementów diety. Czasem warto pójść właśnie tą drogą, jeżeli problemy ze snem domowe sposoby nijak nie działają.